Jak si vybrat noutbůk

Sem přijde všechno, na co neexistuje žádná rubrika.

Jak si vybrat noutbůk

Příspěvekod Alfik » úterý 07 červenec 2015, 17:25

Přátelé,páč jsem nepolíben IT zkušenostmi,tak se obracím na zdejší osazenstvo.
Vím že je to dotaz jak z motorkáři.cz,ale zase na druhou stranu tu jsou snad rozumní lidé a poradí.
Jde o to,že chceme dceři koupit k maturitě a úspěšnému přijetí na vysokou školu nový notebook.Koneckonců,i my bychom už potřebovali nový PC.Jenže já tomu prd rozumím,tím mám na mysli operační paměť,harddisk a jiný vnitřnosti.A jít do alzy či jinam je sice jednoduché,ale mám pocit že mi tam prodají co budou chtít oni.A nakupovat jen podle ceny asi taky není dobré.
Takže základní fakta:
Měl by umět všechny základní věci,tzn.word,exel,programy pro úpravy fotek,programy pro přehrání filmů apod.V ceně by měl být i Windows,možná nějaký antivir(nevím zda je to možné a reálné.
Dlužno upozornit,že dcera i já rádi fotíme,takže prostor pro ukládání je potřeba celkem velký.Samozřejmostí je připojení k i nternetu,pokud možno nějakým způsobem wifi.Já si i rád občas zahraju nějakou gamesku.Preferoval bych i dvd mechaniku s vypalováním.
Cena by se měla pohybovat do 8000,-Kč,(s tím že chceme ty počítače dva)Pokud nás to vyjde o něco levněji,jedině dobře.Pokud možno nákup v kamenném obchodě nebo prověřeném internetu.A požaduji uvedení do chodu(nemusí být nutně u mě doma)případně,pokud bude někdo ochoten se mnou zajet do obchodu(tady asi spíš požádám někoho zblízka mého bydliště)

Je to srozumitelné?
Za všechny rady předem děkuji.
P.T.
Uživatelský avatar
Alfik
Moderátor
 
Příspěvky: 857
Obrázky: 1
Registrován: úterý 16 září 2008, 13:10
Bydliště: okolí Knína

Re: Jak si vybrat noutbůk

Příspěvekod Standa » úterý 07 červenec 2015, 18:09

No jestli chceš hrát gamesky, tak za 8 koupíš kulové..
jestli jsou to jednoduché hry, nebo ty webové stačí něco méně našlapaného a levnějšího.

Přidám čerstvou zkušenost:

Nedávno jsem kupoval NTB do rodiny, požadavky byly na DVD mechaniku, display min 15" a aby to nebylo pomalé.
Hoďku jsem se rozhlížel a objednal tohle:
http://www.vmshop.cz/NX-MRWEC-002/aspir ... -c2wnintel
A byl jsem velmi mile překvapen, nejen designem ale i slušnou prac. rychlostí.
tak jsem koukl na recenze tohoto typu a zjistil jsem že nejsem sám spokojenej..
Zprovoznit ti klidně pomůžu.
:-bay

Ps: na fotky/filmy je lepší druhej disk na USB a můžeš je pak prohlížet na kdečem.. (dnes už mají NTB USB3 a ext. disky jsou na data pak vcelku rychlé)
Uživatelský avatar
Standa
Site Admin
 
Příspěvky: 571
Obrázky: 138
Registrován: pátek 02 únor 2007, 07:55
Bydliště: Jižní Plzeňsko

Re: Jak si vybrat noutbůk

Příspěvekod Alfik » úterý 07 červenec 2015, 20:50

Tak jasně,hry takové ty obyč,jednoduché,nic dlouhého,náročného.Já na to stejně nemám moc času.
Uživatelský avatar
Alfik
Moderátor
 
Příspěvky: 857
Obrázky: 1
Registrován: úterý 16 září 2008, 13:10
Bydliště: okolí Knína

Re: Jak si vybrat noutbůk

Příspěvekod rastakvajanasta » středa 08 červenec 2015, 08:29

Ahoj Alfe.

První důležitá věc, na kterou je třeba myslet při výběru ntb, je velikost. Podle toho co píšeš, tak opravdu bude ideální obvyklých 15,6 palce - až na jednu věc. Jestli bude chtít dcera nosit ntb denně na přednášky na VŠ, bude ji krabice takové velikosti a váhy otravovat život. Bohužel je to tak, že pokud ntb není jen na doma nebo k příležitostnému přenášení, ale člověk jej tahá skoro denně, chce to něco menšího a lehčího, tak to ještě promysli. Na doma je 15,6 ideální.

Pokud se teda bavíme o 15,6 bůčkách, tak za uvedenou cenu bude nabídka dost podobná. Značku bych neřešil. Osobně mám už druhý ntb Acer (první se nerozbil, byl mi ukraden), ten současný používám už cca 4 roky a bez problémů. Displeje budou vesměs stejné s HD Ready rozlišením, neřešil bych. Osazený procesor bude s největší pravděpodobností Intel Celeron, což je úplný základ, který ale postačí na všechnu běžnou práci. S uvedeným rozpočtem asi ntb s lepším procsorem nekoupíš a snad to ani nevadí, takže bych taky moc neřešil. Vyber model, který bude mít operační paměť aspoň 4GB RAM. HDD bych taky moc neřešil, dají se obvykle sehnat ve velikosti od 250 do 500 GB, ale jak psal Stand, je lepší mít externí disk. Grafika bude sdílená - Intel HD, na hraní nových náročných her možná nepoužitelná, ale jinak v pohodě, můžeš koukat na filmy, editovat fotky, hrát starší hry... Výdrž na baterii bude podobná.

Pohlídej si, že v ntb bude nainstalovaný operační systém, pozor ať je to Windows, nikoliv Linux :D ten je pouze pro fandy, ne pro běžné uživatele. Stává se totiž, že v určité cenové hladině natrefíš na ntb s lepšími parametry, právě za cenu toho, že se prodává buď bez OS nebo s nějakou distribucí Linuxu. To je dobrá nabídka buď pro linuxové maniaky nebo pro warezáky, to jest lidi, co si do počítače dodatečně zdarma narvou nelegální Windows.

Programy sady MS Office (Word, Excel, jak jsi psal) s největší pravděpodobností nebudou součástí SW vybavení. Dnes existují alternativy zdarma (Open Office). Word i PowerPoint lze zcela nahradit. Bohužel s Excelem je to horší. Nevím co buce dcera studovat, pokud nebude používat Excel pro složitější práci, lze jej Open Officem taky v pohodě nahradit. Pokud by ho ke studiu potřebovala, holt by se dokoupil.

Další programové vybavení - editace fota, přehrávání multimédií - na vše jsou dnes velmi zajímavé a často velmi propracované freeware (zdarma) programy.

Se zprovozněním rád pomůžu, půjde hlavně o stažení a doinstalování dodatečných programů, jak jsem psal. Když mi pak bůček na pár dní dáš a řekneš zhruba co bys tam chtěl, tak ti to tam nahážu.

Hodně štěstí při koupi! Jinak bych se nebál Alzy, ceny mají u ntb dobré. Já teda nakupuju v Mironetu, takže tam se můžeš taky mrknout. Klidně bych objednal přes internet od nějakého známějšího prodejce (Alza, Mironet, CZC) - když se ti ntb nebude líbit, snadno ho můžeš vrátit.
Uživatelský avatar
rastakvajanasta
Moderátor
 
Příspěvky: 878
Obrázky: 40
Registrován: sobota 03 listopad 2007, 22:45
Bydliště: Příbramsko

Re: Jak si vybrat noutbůk

Příspěvekod Alfik » středa 08 červenec 2015, 08:41

Čus,tak s tebou jsem tak nějak i počítal.Ještě s Richardem,ale ten se nějak neozývá,už jsem ho dlouho nezaznamenal.Standovi též děkuji,z pohledu logistiky je to pro mě dál,ale i výlet může posloužit dané věci.Takže začínám čumět po nabídkách.
Uživatelský avatar
Alfik
Moderátor
 
Příspěvky: 857
Obrázky: 1
Registrován: úterý 16 září 2008, 13:10
Bydliště: okolí Knína

Re: Jak si vybrat noutbůk

Příspěvekod rastakvajanasta » středa 08 červenec 2015, 09:00

Ještě na doplnění, pohlídej, ať má bůček aspoň jeden USB 3.0 port (+ aspoň další dva 2.0 USB).

Ohledně konektivity wifi, jak jsi psal, tak ta je součástí základní výbavy dnes už každého ntb.
Uživatelský avatar
rastakvajanasta
Moderátor
 
Příspěvky: 878
Obrázky: 40
Registrován: sobota 03 listopad 2007, 22:45
Bydliště: Příbramsko

Re: Jak si vybrat noutbůk

Příspěvekod Alfik » středa 08 červenec 2015, 12:34

Očumuju a koukám
-win 8.1někde se uvádí bing1(to je co?) předpokládám nějaká verze
-intel celeron-též skoro všude,někde však s rozdílným číslem(N2840,2955U...)platí,že čím vyšší číslo,tím lepší?
-někde se uvádí 2,16 GHz

např.toto: ACER ASPIRE E1-532-29552G50Dnkk
15.6" / Intel Celeron 2955U / 2GB / 500
GB / Intel HD / černá / Rozbaleno /
nalezeno na mironet
Uživatelský avatar
Alfik
Moderátor
 
Příspěvky: 857
Obrázky: 1
Registrován: úterý 16 září 2008, 13:10
Bydliště: okolí Knína

Re: Jak si vybrat noutbůk

Příspěvekod Standa » středa 08 červenec 2015, 13:45

Ten Win 8.1 bing je Windows, který má defaultně nastavený v IE (internet exploreru) vyhledávač BING, dá se přenastavit na google, či případně jiný. Spousta lidí IE vůbec nepoužívá, jinak jsou to normální osmičkové widle, u kterých se ti nebude líbit panel start (dlaždice)-mají všechny verze těchti vidlí, opět se dá nahradit klasickým startem!
To s tím číselným označením celeronu je to v té desetině rozdílu +/- stejné, důležité je jak pracuje s ostatními komponenty jako celek, tzn že i ten procesor s nižším číslem může fungovat ve stejné konfiguraci lépe než ten "našláplejší" procesor...

Sem ti poradil co :-D
Uživatelský avatar
Standa
Site Admin
 
Příspěvky: 571
Obrázky: 138
Registrován: pátek 02 únor 2007, 07:55
Bydliště: Jižní Plzeňsko

Re: Jak si vybrat noutbůk

Příspěvekod petržel » neděle 12 červenec 2015, 12:37

Tahle diskuze je pro mne taky dost přínosná, takže dííky...btw - Standovo osmičkový widle mne dost pobavili.
Uživatelský avatar
petržel
 
Příspěvky: 11
Obrázky: 3
Registrován: pondělí 11 květen 2015, 10:13
Bydliště: Dalovice - Karlovy Vary

Re: Jak si vybrat noutbůk

Příspěvekod Pruduch » čtvrtek 16 červenec 2015, 09:14

Taky je na zvážení koupit ne úplně novej NB. Vzhledem k tomu jak tyhle věci rychle morálně stárnou, tak se dá sehnat za zajímavou cenu výrazně lepší "ojetina" než novej. Ideálně z různých konferencí a velkých firem, třeba od gigacomputer a podobných firem. Rozhodně se pak za tyhle peníze dá pokukovat po něčem zajímavějším (Intel Core i5, i7) než Celeron...
Pruduch
 
Příspěvky: 99
Obrázky: 2
Registrován: pondělí 30 červen 2008, 17:27

Re: Jak si vybrat noutbůk

Příspěvekod rastakvajanasta » čtvrtek 16 červenec 2015, 12:13

Ten gigacomputer nevypadá vůbec špatně :_OK:

Jinak nákup použitého ntb jen v případě, že máš 100% jistotu, že nejde o čórku. Nepodporujte kradoucí xindly a nekupujte často kradené typy věcí z bazarů, zastaváren, annoncí apod... to platí pro elektroniku, stejně jako horská kola, sekačky na trávu a další "horký" zboží. Jedině pokud Vám je prodávající schopnej dát doklad, že to sám koupil (účtenku, fakturu), pak by to šlo.
Nedávno jsem se zase naštval... Zaparkoval jsem u OBI a v tu ránu se ke mně přitočil jeden nepřizpůsobivý občan/parazit a jestli nechci koupit benzínovou pilu za dobrou cenu. Vyfotil jsem ho a okamžitě volal policajty, i když já bych těmhle hajzlům raděj rovnou sekal ruce.
Sorry za trochu offtopicu, ale nikdy si neodpustím na tohle upozorňovat.

Já bych Celeron nezatracoval, pokud si člověk sám nezabije ntb spoustou zbytečně na pozadí běžících služeb a má to trochu pod kontrolou, bude při běžné práci normálně svižnej.
Uživatelský avatar
rastakvajanasta
Moderátor
 
Příspěvky: 878
Obrázky: 40
Registrován: sobota 03 listopad 2007, 22:45
Bydliště: Příbramsko

Re: Jak si vybrat noutbůk

Příspěvekod Alfik » čtvrtek 16 červenec 2015, 17:50

Já právě preferuju jen nový noťas.Už jenom kvůli záruce.Dohadovat se s někým v bazoši,na to nemám ani čas ani náladu.Takže kamenný obchod,nebo v nejhorším případě internet shop,ale jen novou věc.Mě to už snad vydrží až do ....dlouho,minimálně jako ten můj starej asi 15 let.A holka si pak může koupit jinej,lepší?
Uživatelský avatar
Alfik
Moderátor
 
Příspěvky: 857
Obrázky: 1
Registrován: úterý 16 září 2008, 13:10
Bydliště: okolí Knína

Re: Jak si vybrat noutbůk

Příspěvekod Pruduch » pátek 07 srpen 2015, 23:59

Tak samozřejmě jsem psal o koupi od solidního prodejce se zárukou atd. Známej nedávno u GC něco kupoval mladýmu a reklamace nebyl problém, kamarád má od nich Eizo atd. Neměl jsem na myslí žádnej bazar, inzerát nebo dokonce čórky, ale prodej korporátních počítačů ve velkým, zcela oficielně a za zajímavý ceny. Nicméně je to na vkusu každého jednotlivého soudruha ;) . Taky mám rád nový věci, ale můj další NB bude vzhledem k tomu jak rychle tyhle věci stárnou asi takhle koupenej...
Pruduch
 
Příspěvky: 99
Obrázky: 2
Registrován: pondělí 30 červen 2008, 17:27


Zpět na Aneb co se nikam nevešlo - diskuse a další činnosti...

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník