spotřeba oleje

Sem všechny zkušenosti, vylepšení, problémy apod. (motor, pneu, brzdy apod.)

Re: spotřeba oleje

Příspěvekod Gwynbleidd » pondělí 01 březen 2010, 18:15

Nevím proč se na všech fórech všech typů motorek laboruje s tím olejem. Všichni laborujou co je nejlepší do čeho a stejně v 99% případů je nejlepší to co určil výrobce, propočty, testy a zkušeností konstruktérů. Povětšinou každá odchylka od doporučení výrobce má nějaké pro a proti, ale nejlepší optimum mezi pro a proti je zase to co určil výrobce. Je celkem jedno co tam člověk nalije, pokud je to na mokrou spojku, má to správnou viskozitu ... a hlavně to není natočený friťák za 30 kč někde z Polska.

U některých drahých značek aut a vlastně i třeba u 2T strojů Husquarna je použití jiného, než doporučeného typu oleje důvod pro neuznání reklamace vady motoru, což už nás samozřejmě u Domíka nemusí zajímat.
Uživatelský avatar
Gwynbleidd
ČLEN KLUBU
 
Příspěvky: 162
Obrázky: 23
Registrován: středa 21 říjen 2009, 07:47
Bydliště: Trojannovice

Re: spotřeba oleje

Příspěvekod praporčík » pondělí 01 březen 2010, 18:55

minerál a 3000 km to mě doporučili v servise.A myslím ,že starej Honda to musí vědět nejlíp ne? :D
praporčík
 
Příspěvky: 325
Registrován: pondělí 10 září 2007, 20:14
Bydliště: u Plzně

Re: spotřeba oleje

Příspěvekod pepiv » pondělí 01 březen 2010, 19:57

I když se to ani tak netýká podstaty tohoto vlákna: nad problematikou dnes nabízených olejů jsem koumal celý měsíc únor a dobádal jsem se následujícího:
nejvhodnější pro dominu jsou: 10W-50 a 15W-50. Druhý z uvedených v případě, že má motor už více "naboucháno".

Co se týče dnes již zavádějícího (i když stále používaného) členění na minerál/syntetika, tak minerál není ani jedna z uvedených možností.
Co se týče výkonostní specifikace: snad až na nějakou vyjímku splňují, a co víc: PŘEKRAČUJÍ, všechny dnes prodávané oleje třídy doporučené výrobcem.
A konečně co se týče značky :D oleje: je to fuk. Prostě fuk! Já jsem se ale nechal zlákat a zakoupil Motul s údajně esterovými aditivy (5100 Ester). Kolik jich tam však je a nakolik dané množství těchto příměsí dokáže bezproblémově splnit reklamou deklarovanou funkci, to neví nikdo z nás, ba ani nikdo z oficiálních prodejců... Nicméně má "firma" Motul zcela jistě nejlepší strategii promo-marketingu, jejíž perfektní průběh však hradí jak jinak než spotřebitel. Jen by mne opravdu zajímalo, kolik % ceny za ni platíme a kolik % platíme za snad skutečnou, "nadstandardní" kvalitu kupovaného výrobku. :? Osobně jsem toho názoru, že ta procentální částka za kvalitu je o řád nižšší... ale to je jen můj odhad.

Tolik můj názor
pepiv
 

Re: spotřeba oleje

Příspěvekod kozzy » pondělí 01 březen 2010, 20:15

Chlapci nevím co vám doporučoval starej Honda, když vám předával motorku do užívání, (možná proto, že jste se s námi o tuto radu nepodělili), ale já jsem třeba dostal při koupi k mé ojeté motorce, jen jakousi příručku ve které byl pofidérní "graf: teplota prostředí-použitý olej".A pro středoevropské podnebné podmínky z onoho grafu vyplývá, že starej Honda doporučuje asi 4 různé oleje, proto chápu, že se tohle téma hodně řeší. Osobně leju taky 10W40 ale hodlám, při další výměně filtru, přejít na zmiňovaný 15W50. viz: Wáca.
Uživatelský avatar
kozzy
 
Příspěvky: 229
Obrázky: 18
Registrován: pondělí 30 červen 2008, 12:46
Bydliště: Mladá Boleslav

Re: spotřeba oleje

Příspěvekod Mefisto » úterý 02 březen 2010, 00:01

Jezdil jsem Motorex 10W-40,nebylo to spatný,ale pořád se mi to nějak nezdálo,tak jsem přešel na Motorex 15W-50 a paráda,motor jde tišeji a klidněji mi přijde :wink:
Uživatelský avatar
Mefisto
 
Příspěvky: 29
Registrován: sobota 13 únor 2010, 22:42

Re: spotřeba oleje

Příspěvekod tpekk » úterý 23 březen 2010, 20:38

Tak jsem vymnenil olej za 15w50 Motul 5100 ester jine kafe.Motor odost tisi a ani setak nezahriva.mam ten teplomner tak jsem to zjistil. :banana:
tpekk
 
Příspěvky: 21
Registrován: pondělí 19 říjen 2009, 12:23

Re: spotřeba oleje

Příspěvekod vladdo608 » středa 11 duben 2012, 11:25

do mojej som lial 10W40 no minuly rok som presiel na 15W50 DENICOL motor stichol a aj v terene je to urcite lepsie podla toho co sledujem ako jazdim tak motor sa pomalsie nahrieva v nedelu som bol v lese na moto 3 hodiny v kuse jazdil som 1 a 2 prevodovy stupen a moto bolo v pohode na 10W40 sa vam to tazko podari ... momentalne mam pripraveny takisto 15W50 ale SHELL liter za 16 eur tak dufam ze bude dobry :)
Uživatelský avatar
vladdo608
 
Příspěvky: 61
Obrázky: 28
Registrován: pondělí 09 leden 2012, 12:44
Bydliště: Slovensko Hankovce pri Bardejove

Re:

Příspěvekod m.bonbon » čtvrtek 12 duben 2012, 21:12

Vondri píše:ono taky XT má 3,4l oleje,a proti dominu má i větší žebra na chlazení bych od pohledu řekl

přesně tak :_OK: jo a taky má v manuálu předepsáno 20W-50
Uživatelský avatar
m.bonbon
 
Příspěvky: 65
Obrázky: 0
Registrován: středa 31 srpen 2011, 14:28
Bydliště: jižní čechy

Re: spotřeba oleje

Příspěvekod m.bonbon » úterý 01 květen 2012, 20:49

no aspoň ho to tolik nesežere a nebude se to tolik svinit od karbonu
Uživatelský avatar
m.bonbon
 
Příspěvky: 65
Obrázky: 0
Registrován: středa 31 srpen 2011, 14:28
Bydliště: jižní čechy

Re: spotřeba oleje

Příspěvekod Gabash » neděle 05 srpen 2018, 16:14

Nazdar ľudia.
Neviete ako je možné, že mi to žerie liter na 1000km a pritom nedymí? :o
Niekedy sa stáva, že pri studenom štarte zadymí na bielo ale len z pravého výfuku..
Lejem tam Valvoline Durablend 4T 20W-50.
Žerie odkedy som vymenil piestne krúžky a guferá. Je možné, že cez gufero toľko zožerie? Asi to berie v malých dávkach, tak preto nedymí. Oplatí sa investovať do originál gufier? (10€/ks). Nepamätám sa, či boli chytené vodítka gufier. Cez zimu každopádne vymením za originálne guferá a dám vedieť :?
Gabash
 
Příspěvky: 25
Registrován: úterý 12 duben 2016, 11:08

Re: spotřeba oleje

Příspěvekod Wáca » neděle 05 srpen 2018, 19:15

Taky jsem dával neoriginální gufera a fungovalo to v pohodě. Jinak když jsi dával nový kroužky, měřil jsi ovalitu válce a dal jsi kroužky správně ? Většinou se dávají písmenem na kroužku nahoru. Jinak tam je něco špatně, při takové spotřebě a navíc když používáš 20w50.
Uživatelský avatar
Wáca
 
Příspěvky: 662
Obrázky: 0
Registrován: pondělí 31 srpen 2009, 12:21
Bydliště: Liberecký kraj

Re: spotřeba oleje

Příspěvekod Gabash » neděle 05 srpen 2018, 22:14

Písmenom nahor. Valec vyzeral ako nový. Ovalitu som nemeral. Po výmene piestnych krúžkov motorka trochu ožila a cítiť lepší ťah a kompresiu - lepšie štartuje.
Gabash
 
Příspěvky: 25
Registrován: úterý 12 duben 2016, 11:08

Re: spotřeba oleje

Příspěvekod peca » pondělí 06 srpen 2018, 10:38

Pokáď si dobře vzpomínám, tak tu bylo pár lidí co vyměnili neorig. gufera a museli jich za chvílu měnit zas páč tekly. 20w50 to už je kurňa hustisko, to před startem předehříváš jak v leteckým motoru nééé? :lol:
peca
ČLEN KLUBU
 
Příspěvky: 358
Obrázky: 102
Registrován: sobota 04 červen 2011, 22:43
Bydliště: kyjovsko

Re: spotřeba oleje

Příspěvekod Gabash » úterý 07 srpen 2018, 19:44

Zohrievanie pohoda :D Minúta na sytiči a už to bublá. Objednal som 14 litrov oleja tak hádam to na rok vydrží :lol:
Gabash
 
Příspěvky: 25
Registrován: úterý 12 duben 2016, 11:08

Re: spotřeba oleje

Příspěvekod Gabash » čtvrtek 10 říjen 2019, 15:14

Bola to ovalita valca, ktorú som voľným okom nevidel. Moto je zo Švajčiarska a preto mala celý čas chudobnú zmes = problém. 2x som preto musel robiť hlavu, pretože začali cvakať sedlá ventilov. Ak by chcel niekto pomôcť s diagnostikou vypadávajúceho sedla, pošlite mi správu.

Výmena krúžkov teda len zhoršila problém. Už nikdy viac. Takže výbrus z 644cc na 657cc, nové guferá, ventily, vymenené výfukové sedlá ventilov.
Motorka prvú výmenu nebrala olej. Teraz si niekedy zoberie, niekedy zas nie. Zdá sa to byť úplne náhodné, takže treba kontrolovať.

Vyskytol sa však nový problém - za zimna vytvára mraky modrého dymu. Príčina - guferá ventilov prepustia pri vypnutom motore trochu oleja na ventily (asi vybehané vodítka). Po štarte to spáli.

Nemá to však vplyv na spotrebu oleja.
Gabash
 
Příspěvky: 25
Registrován: úterý 12 duben 2016, 11:08

PředchozíDalší

Zpět na Vaše postřehy

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků