Nádrž vyrezlá / rezavá / renovace

Sem všechny zkušenosti, vylepšení, problémy apod. (motor, pneu, brzdy apod.)

Nádrž vyrezlá / rezavá / renovace

Příspěvekod Standa » středa 26 březen 2008, 09:55

Tohle jsem náhodou oběvil, takže kdo má rezavou nádrž hurá do práce :lol:

Proč?

řešení problémů s prosakující nádrží (např. v lemovém svaru),

zabránění koroze uvnitř nádrže

při užití bílé barvy snáze vizuálně kontrolovatelná výška hladiny paliva v nádrži


Co je zapotřebí?

nádrž :-)

odrezovač

odmašťovadlo (nejlépe perchloretylen)

epoxid. základ

epoxid. email vrchní

tužidlo

ředidlo


Problémy se sáknoucím lemem nádrže kdesi v místě pravého zadního úchytu vyústily v hledání způsobu, jak mu zabránit.

Jednou z možností (namísto svařování a letování) je vylití nádrže emailem, který odolá dlouhodobému působení paliva. Ideálně je toto vhodné provést hned u nové nádrže. U nádrže starší je třeba řešit dokonalé odmaštění (palivo = benzín + olej) a odrezení.

Na doporučení jsem proto zakoupil epoxidový dvousložkový email EPOLEX S2321 a základní epoxidový email S2300 - je zapotřebí 1 vrstvy základu + 2 vrstev vrchního emailu, jež má výrobce společně certifikovány jako nátěr odolný mj. i automobilovým benzínům.

Základem úspěchu je perfektní příprava povrchu (především odrezení) nádrže. K tomu jsem využil hřebíků, matic a šroubů (záměně nepíšu matiček a šroubů :) nasypaných dovnitř nádrže. Samy o sobě ovšem nic neodrezí, proto jsem přidal něco málo odrezovače, vše uzavřel, pečlivě zabalil do hadrů, molitanu a ochranné "bublinkové" fólie (balí se do ní např. elektrospotřebiče), vložil do míchačky (na beton, jaké jiné), volný prostor vycpal kousky polystyrenu, aby se nádrž nepoškodila a stroj spustil. Několik hodin jsem nechal v nádrži na pomoci míchačky přesýpat obsah v různých polohách.

Výsledek se dostavil - mechanicky odstranitelná rez byla ta tam. Nyní pečlivě vyklepat a vyndat již nežádoucí obsah nádrže, vymýt a důkladně odmastit (lihem, pak perchloretylenem), vylít odrezovačem (bezoplachovým na bázi kyseliny fosforečné) a nechat jej zaschnout.

Po zaschnutí odrezovače (raději tomu věnujeme klidně dva dny, aby vyschl i v lemech) je možno zahájit finální fázi. Ve správném poměru (návod na plechovce) je zapotřebí nejprve natužit a po natužení teprve naředit základní barvu. Tu je nutno nanést ve 2 vrstvách (pozor, interval mezi vrstvami udávaný výrobcem - tj. 24 hodin - je zcela nepostačující - ředidlo se z nádrže špatně odpařuje). Je lépe rozdělat množství spíše větší než menší (aby se barva dostala skutečně všude). Na 17 litrovou nádrž z J350/640 jsem spotřeboval 2x cca 0,15 l barvy, přičemž cca 0,05 l jsem z nádrže po rovnoměrném rozlití barvy zase vylil.

Obdobně vrchní barva je nanášena ve 2 vrstvách v tomtéž intervalu. Dokonalé proschnutí trvá cca 14 dní - teprve pak je možné nalít palivo a vyzkoušet, zda se dílo podařilo. Důležité je pracovat při okolní teplotě alespoň 15°C.



Pozor, po proschnutí je barva odstranitelná pouze mechanicky - žádná ředidla nepomohou!



Cena úpravy:

Odrezovač bezoplachový 0,5l 43Kč
Perchloretylen 0,8 kg 44 Kč
Epoxid. základ - bílý 1kg 150 Kč
Epoxid. email - bílý 0,7 kg 155 Kč
Ředidlo do epoxid. NH 0,75l 47 Kč
Tvrdidlo do epoxid.zákl. NH 0,15kg 60 Kč
Tvrdidlo do epoxid. NH 0,40 kg 94
Celkem 593 Kč
Uživatelský avatar
Standa
Site Admin
 
Příspěvky: 571
Obrázky: 138
Registrován: pátek 02 únor 2007, 07:55
Bydliště: Jižní Plzeňsko

Příspěvekod praporčík » středa 26 březen 2008, 12:44

Pěkně jsi to okopčil z těch stránek :D teneréé

http://www.tenere.wz.cz/
praporčík
 
Příspěvky: 325
Registrován: pondělí 10 září 2007, 20:14
Bydliště: u Plzně

Příspěvekod serzino » středa 26 březen 2008, 13:52

Vsak napisal hned na zaciatku,ze to niekde nasiel napisane. :)
Uživatelský avatar
serzino
 
Příspěvky: 27
Registrován: sobota 17 únor 2007, 20:56
Bydliště: Bratislava

Příspěvekod Standa » středa 26 březen 2008, 14:17

Hele každej neprojíždí net odrána dovečera a každej nečte forum na motorkářích, přijde mi to velice zajímavé a rád se podělím s kamarády, takže si myslim že to spousta lidí ocení :!:
A když sem prdnu link jako ty, tak se muže stát že za půlroku nebude fungovat a celej návod bude vpytli 8)
Uživatelský avatar
Standa
Site Admin
 
Příspěvky: 571
Obrázky: 138
Registrován: pátek 02 únor 2007, 07:55
Bydliště: Jižní Plzeňsko

Příspěvekod praporčík » středa 26 březen 2008, 16:03

Nákej outlocitnej ne? :D Pardon ,že jsem se ozval! :oops:
praporčík
 
Příspěvky: 325
Registrován: pondělí 10 září 2007, 20:14
Bydliště: u Plzně


Zpět na Vaše postřehy

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků

cron