Čus. Já letos v Turecku byl.(vlastě už vloni) Procestoval sem ho s partou vodáků od Istanbulu na východ v dodávce z autopůjčovny.Takže s evropskou částí Turecka kam se chystáte, žádné zkušenosti nemám, ale předpokládám, že to bude hodně podobné. Tak zde sepíšu své poznatky, třeba se Ti bude něco hodit.
1.doprava: Připrav se na to, že benzín je v Turecku strašně drahej. cca 45kč/l v průměru. Motorkářů sme v turecku moc neviděli. Většina Tureckých silnic je vybavena zpevněnou krajnicí/odstavným pruhem o šířce plnohodnotnéhu jízdního pruhu, a v tomto odst. prhuhu vládne skutečný Punk. Tam můžeš potkat odstavený náklaďák, traktor s roštím nebo taky taxik v protisměru, a nikoho to nevzrušuje.
2. Pivo a jídlo: Většina obyvatel jsou muslimové, ale málokdo to hrotí, takže pivo se sehnat dá. Je drahý,ale pitelný, většinou domácí značky Efez. Alkohol všeobecně je drahej a maj ho jen ve spec. prodejnách. Jídlo sme sebou skoro žádný nevezli, kvůli váhovému limitu do letadla. Všechno se dá koupit tam a nezrujnuje tě to. Ceny sou podobný jak u nás. Hodně sme se stravovali po "hospodách" aby sme ochutnali zdejší dobroty. Doporučuju! Ceny jsou zase srovnatelný s naší domovinou, jídlo si většinou můžeš vybrat očima, a ukázat prstem přes sklo na várnici z který to chceš naservírovat. Netřeba znát nějaký světoví jazyk.V "hospodách" se chlast koupit nedá, a všechny jsou nekuřácké. Chlazená voda a pečivo na každém stole zdarma jsou standart. Vynikající Turkysh čaj po jídle, servírovaný v pánáku, je zdejší folklór, "Tureckou" (lógr) kávu neznaj. Cenu se většinou dozvíš až při placení, a připrav se na to, že po zaplacení Ti budou chtít cáknout na ruce jakousi dezinfekci, nebo Ti minimálně věnují vlhčený ubrousek.
3. Ubytování: Za celejch 14 dní v Turecku jsme ani jednou neplatili za nocleh. Vždycky jsme spali na divoko, a většinou měli i rozdělanej oheň, nebo alespoň vařič.Pokud to šlo tak jsme se snažili někde schovat ale někdy to nešlo a spali jsme přímo u silnice. Nikdo nás nezabil,nezmlátil, nic nám neukradli, kolemjdoucí nás zdravili, řidiči mávali.Jednou se nám dokonce dostalo pozvání na čaj k domorodcům domu.Nakonec se z toho vyklubala 2 hodinová snídaně o 5 chodech. Moc sme si nepokecali ale i tak to byl jeden z nejlepších zážitků. Poslední noc, kus od Istanbulu, nás probudila policejní hlídka. Ale kamarád vznesl dotaz Dů Jů Spík Yngliš??
a bylo po šťáře. Ani pasy nechtěli vidět a nechali nás dospat.
4. Policie: Policajtů je v Turecku mraky, ale nikterak nepřekážej. Sice nás stavěli třeba i několikrát za den, ale když zjistili, že sme bezvěrci ze západu, tak se spokojili s kontrolou pasu, a víc se s náma nechtěli sr*t. Směrem na východ se policajti čím dál víc podobali spíš vojákům až nakonec silniční kontroly prováděla skutečně armáda v obrněnejch Defendrech nebo rovnou OTčkách. Několikrát jsme míjeli nejrůznější vojenské objekty. Poznaj se podle ostnatého drátu, pytlů s pískem a borců v neprůstřelnejch vestách s velkejma bouchačkama na stráži. Silniční kontrola se dá významně urychlit tím, že předložíte pas otevřený na stránce se vstupním razítkem do země. Nic jinýho nám nikdy nekontrolovali.
5. Závěrem pár zajímavostí: Sanitku nepoznáš podle červeného kříže ale podle červeného půlměsíce. Většina záchodů je v této zemi překvapivě tureckých, ale na větších benzínkách evropského typu, a ve větších restauracích, se většinou dá najít alespoň jedna klasická mísa.Vyplatí se tedy zkontrolovat všechny kabinky.Benzínky nejsou samoobslužné. Vždy na nich pracuje alespoň 5 mužů v produktivním věku kteří vás obslouží. Buď řeknete plnou, nebo za kolik chcete brát, a zbytek obstaraj sami. Vždycky se nám za benzín povedlo zaplatit kartou, ikdyž kolikrát na mou visa card česká spořitelna koukali nedůvěřivě a mleli furt dokola "problem, problem" ale pokaždý se to povedlo.
Na jednom bivaku se nám stalo, že přišla partička malejch vysmátejch kluků tak 10-13let.Koukali na kajaky, asi půl hodiny se s náma snažili komunikovat (dokonce anglicky), fakt milí caparti. Ale při odchodu, když byli v "bezpečné" vzdálenosti po nás začali házet šutry. Asi je to učí ve škole, že do křesťanů a bezvěrců se musí kamením. Holt Islám je Islám a ztráta obezřetnosti se nemusí vyplatit.
To je asi tak všechno. Kdybys měl nějaký dotazy klidně se na mě obrať, třeba budu vědět. Turecko je pecková země a rozhodně tam jeď. A nezapomeň dát včas vědět termín.Sice už mám na letošek hodně plánů, ale kdyby něco zkrachovalo, tak bych klidně vyrazil s váma.
http://vimeo.com/70227565