volnoběžka???

Sem všechny zkušenosti, vylepšení, problémy apod. (motor, pneu, brzdy apod.)

volnoběžka???

Příspěvekod rastakvajanasta » sobota 03 květen 2008, 21:41

Začalo mě zlobit startování. Zatím jsem to nerozdělával, ale projevuje se to tak, že startér sice podle zvuku nějakou činnost vyvíjí, ale s klikou nehne (už skoro vůbec, sem tam jo, pak to chytne, ale je to čím dál horší). Mohla by to být volnoběžka? Koukal jsem na ní v nákresu a skládá se ze dvou částí, jedna za 2200,- a druhá za 1800,- :( nic moc...
Už s tím měl někdo problém? A co všechno bylo třeba měnit? Je mi jasný, že to budu muset rozdělat tak jako tak, ale sonduju dopředu, ať vím na co se mám těšit.
Jo a mám ročník 1991.
Uživatelský avatar
rastakvajanasta
Moderátor
 
Příspěvky: 878
Obrázky: 40
Registrován: sobota 03 listopad 2007, 22:45
Bydliště: Příbramsko

Příspěvekod rastakvajanasta » neděle 04 květen 2008, 18:28

Lidi PROSÍM O RADU JAK POVOLIT TU MATICI CO DRŽÍ SETRVAČNÍK NA KLICE bez toho speciálního elementu (flywheel holder)!
Jinak už jsem se do toho pustil, je to ta volnoběžka na 100%, zkoušel jsem točit s tím start-převodem a protáčí se na obě strany... ale nemůžu se k tomu teď dostat.
Uživatelský avatar
rastakvajanasta
Moderátor
 
Příspěvky: 878
Obrázky: 40
Registrován: sobota 03 listopad 2007, 22:45
Bydliště: Příbramsko

Příspěvekod mavag » neděle 04 květen 2008, 21:33

1. zařaď kvalt -nejlíp 5- a zablokovat zadní kolo-brzdou.
2.špalík mezi zuby převodu.
3.vyrobit přípravek..... :)
mavag
 
Příspěvky: 12
Registrován: pondělí 07 duben 2008, 21:50
Bydliště: Vysočina -Světlá n.S.

Příspěvekod Vondri » pondělí 05 květen 2008, 06:31

já když sem měnil volnoběžku tak sem měnil všechny 3 části

3 šrouby dou strašně blbě povolit

A dej na mou radu a po namontování šrouby nejen zalep ale zezadu i zasekni aby se nemohli povolit já to nezasekl a stálo mě to zničenej stator a rotor :( :(
Vondri
 
Příspěvky: 116
Registrován: neděle 15 říjen 2006, 19:00
Bydliště: nedaleko Žďáru nad Sázavou

Příspěvekod rastakvajanasta » pondělí 05 květen 2008, 16:23

Díky za rady pánové, ale uvízl jsem na mrtvým bodě, nemůžu povolit ten šroub u rotoru (č.16 na prvním obrázku). Zkoušel jsem zařadit pětku, zablokovat zadní kolo a povolovat, jenže ten šroub je utaženej na větší moment než vůbec dává motor, čili spojka na to není stavěná a prokluzovala. Ten speciální element na povolování rototu nemám na čem vyrobit a ani nevím jak. Zatím to vypadá na odvoz do servisu, což bych ale strašně nerad.

Vondri, který části jsi přesně měnil? A který šrouby máš na mysli? Napiš mi sem prosím čísla, podle obrázků. Díky!


OBR.1
Obrázek


OBR.2
Obrázek
Uživatelský avatar
rastakvajanasta
Moderátor
 
Příspěvky: 878
Obrázky: 40
Registrován: sobota 03 listopad 2007, 22:45
Bydliště: Příbramsko

Příspěvekod Vondri » pondělí 05 květen 2008, 21:00

měnil sem 2,3,4 pač nejvíc bylo omletý to velký kolo a ty válčeky(4) drží pružinkou a ta byla už hotová a válečky taky KO já sehnal ale díly za 1500 a volnoběžka tam byla v perefekt stavu,ložisko sem měl dobrý
jinak šrouby myslím tu pozici 22 vem si na to pořádný nářadí jinak to nepovolíš

jinak jestli nechceš do servisu tak shoď na druhý straně víko a dej něco mezi kolečko na klice a mezi spojkovej koš

Hodně zdaru :wink:
Vondri
 
Příspěvky: 116
Registrován: neděle 15 říjen 2006, 19:00
Bydliště: nedaleko Žďáru nad Sázavou

Příspěvekod rankon » úterý 06 květen 2008, 16:24

to- rastakvajanasta;dělal sem to (demontáž altiku)kamošovi na husce410 j, je to dost podobný;měl na tom rotoru po vnějším obvodu otvory asi 4 pruměr tak 9mm,nebyly durch.do toho sem strčil velký šroubovák a zapřel o šroub,který sem zašrouboval do kartru(ale jde to o cokoliv vhodného poblíž ) přez ty převody až na kolo to už moc pruží;vem si na to nejlíp golu s šestihranným ořechem at si nesmeteš hrany na šroubu pak ještě to dost drží na konusu klikovky musel sem na to dělat stahovák a šlo to ale dost ztuha,bacha na magnety vně rotoru nejdřív sem to zkoušel obyč.dvojrameným stahovákem a jeden magnet se mě odloupl :o (je to tam jen nalepeno jakýmsi takýmto oným)nalepil se zpět a jede to normálně,tak radši rovnou dobrej stahovák.
rankon
 
Příspěvky: 177
Registrován: neděle 08 červenec 2007, 19:21
Bydliště: U BRNA

Příspěvekod Vondri » úterý 06 květen 2008, 20:22

rotor stahneš šroubem myslím M22x1,5 já to stahnul stahovákem na magneto u Jawa Stadion
Vondri
 
Příspěvky: 116
Registrován: neděle 15 říjen 2006, 19:00
Bydliště: nedaleko Žďáru nad Sázavou

Příspěvekod rastakvajanasta » úterý 06 květen 2008, 20:35

Ty žlábky v rotoru mám taky a zkoušel jsem o to zapírat velkej šroubovák, ale je to dotažený fakt na krev, nešlo to. Jak radil Vondri, zítra zkusím nacpat špalík z pravý strany do primáru, to by mohlo fungovat. Stáhnutí rotoru by mělo být v klidu, jestli má rotor na vnitřku nějakej závit tak to půjde šroubem a matkou.
Jo a to jsem se ani neptal, doufám že je na tom šroubu co nemůžu povolit normální závit a ne opačnej, abych to nerval na blbou stranu :!: Ale to snad ne.
Co se týče toho statoru, tak to je v klidu, páč ten se sundá spolu s levým víkem (je na něm přišroubovanej).
Díky za rady, ono se to nakonec nějak povede :) . Pak napíšu jak jsem dopadl.
Uživatelský avatar
rastakvajanasta
Moderátor
 
Příspěvky: 878
Obrázky: 40
Registrován: sobota 03 listopad 2007, 22:45
Bydliště: Příbramsko

Příspěvekod Vondri » úterý 06 květen 2008, 20:50

šroubem s matkou to nestáhneš sežeň si šroub M22x1,5 myslím a ten tam natočíš a tím to stáhneš až povolíš ten šroub tak sám uvidíš jak to tam je :wink:
Vondri
 
Příspěvky: 116
Registrován: neděle 15 říjen 2006, 19:00
Bydliště: nedaleko Žďáru nad Sázavou

Příspěvekod rastakvajanasta » středa 07 květen 2008, 20:30

Tak přináším další díl mého nekonečného seriálu :wink: A dnes mohu prohlásit "VÁŽENÍ PŘÁTELÉ, ANO!" :D :D Dík Vondri za radu ohledně sundání pravýho deklu, zablokování primáru mě spasilo a šroub jsem povolil. I tak jsem si musel půjčit profi ráčnu a málem jsem si u toho pustil do trenek, závit byl totiž důkladně zalepenej.
Zítra jdu sehnat šroub na stažení rotoru, snad už půjde vše dobře.
Uživatelský avatar
rastakvajanasta
Moderátor
 
Příspěvky: 878
Obrázky: 40
Registrován: sobota 03 listopad 2007, 22:45
Bydliště: Příbramsko

Re: volnoběžka???

Příspěvekod frijolero » sobota 01 leden 2011, 20:17

Zdravim panove,

tak mi letos taky zacla zlobit volnobezka, zrovna jsem to ted rozebral. Zjistil jsem par veci, servisni limit pro rozmer na tom velkem ozubenem kole jsem v manualu nasel 57,66mm a ja nameril 57,7mm - nevite nekdo jaky rozmer bych nameril na kole kde neni problem ? Dal jsem zjistil prasklou "pruzinu - dratek" co drzi valecky volnobezky zevnitr. A ta vnitrni se mi zdala volna - to by mohl byt hlavni problem pac pri startovani mi to prokluzovalo vicemene nahodne. Tech 6 torxu jsem zatim nechal byt, nezda se mi ze bych je musel povolovat..


A jak se mi to povedlo schodit ? :w1/:

Pres leto jsem likvidoval otcovo facko a zbylo po nem plno kramu, ktere se dnes kur*sky hodily..
koukam na ten origo stahovak, vzpomenu su jak deda kdysi startoval homemade trakturka a uz jsem pizlal jeden bezpectnostni pas, jednu koncovku jsem nechal, tu jsem prisrouboval k motoru. Pas jsem pekne natocil na setrvacnik tak aby se pri povolovani utahoval. Nasadil jsem na orech poradnou stangli - 1,5m a svete div se, sroub povolil. Stahnout setrvacnik pak uz nebyl zaden problem pac jako stahovak tam sednul jak hrnec na prd*l vypoustak z motoru facka :o . ..nadeje umira posledni

jo a nevite nekdo zda se daji koupit dily do te volnobezky(jde mi o ten dratek) nebo pouze jako komplet ?
frijolero
 
Příspěvky: 65
Registrován: neděle 20 červen 2010, 16:07
Bydliště: Vendryně

Re: volnoběžka???

Příspěvekod kajlak » sobota 01 leden 2011, 20:58

frijolero-me taky blbla volnobezka,nic s ni nebylo jen ta pruzina byla vytahana fest,skocil jsem do prodejny loziska-gufera a pani sundala z vetsich gufer ty pruziny-jsou to ty samy jak na volnobezce :D a zkousel jsem ktera tam vleze a bude pekne natahla a vzal si ji,zaplatil jsem ji za to gufero cca30kc-a to nechtela nic po me,ja byl jen rad,funguje to bez problemu doted :banana:
Uživatelský avatar
kajlak
ČLEN KLUBU
 
Příspěvky: 275
Obrázky: 5
Registrován: neděle 26 duben 2009, 19:19
Bydliště: mladec

Re: volnoběžka???

Příspěvekod frijolero » sobota 01 leden 2011, 21:13

Jop, takhle to poresim taky, jen nevim jak na ten zlomeny dratek (vypada ze byl origo svaren a obrousen) a nevim jestli je OK 0,04mm od servisniho limitu na te vnitrni casti volnobezky. Moc nerad bych se v tom pak vrtal znovu..

mozna ze by stacila ta pruzinka jak rikas.. ale chystam se letos 8) k mori, tak nechci nic nechat nahode..
frijolero
 
Příspěvky: 65
Registrován: neděle 20 červen 2010, 16:07
Bydliště: Vendryně

Re: volnoběžka???

Příspěvekod kajlak » sobota 01 leden 2011, 21:31

jakej dratek myslis ted? tady je foto volnobezky se starou pruzinkou vedle a novou ve volnobezce-kvalita foto nic moc :lol: Obrázek
Uživatelský avatar
kajlak
ČLEN KLUBU
 
Příspěvky: 275
Obrázky: 5
Registrován: neděle 26 duben 2009, 19:19
Bydliště: mladec

Další

Zpět na Vaše postřehy

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků