prasknutá prachová ochrana vidlí

Sem přijde všechno, na co neexistuje žádná rubrika.

prasknutá prachová ochrana vidlí

Příspěvekod robo » středa 06 listopad 2019, 05:29

Pozdravujem priateľov s Dominátorom a chcel by som sa obrátiť na ľudí z praxe, ktorí sa s týmto už stretli.
Môj Domík je rok výroby 2000 a ja na ňom jazdím od 2001. Mám najazdených okolo 54 tis.km všetko ok, ventily si štelujem sám, doteraz som mechanika potreboval len pri výmene ložiska štartéra. Ani olej v tlmičoch som ešte nedal meniť, lebo som dostal radu že kým to pracuje originál tak netreba. Len som zistil, že mi už starobou praská plastová (gumená?) harmonika - ochrana predných tlmičov (vidly). Omotal som si to zatiaľ čiernou handričkou, začínam sa vzhľadovo posúvať do kategorie RAT bajkov.
Chcem sa len opýtať či je tá prachovka na predných tlmičoch veľmi dôležitá, už som aj niekde videl nejaké neoprénové chrániče, ja si myslím že by tam niečo malo byť, len neviem ako dať nové bez rozmontovania tlmičov. Ako by ste to, alebo už ste to niekto riešili ? Ďakujem za každú odpoveď. Robo
:( :) :o :D
Uživatelský avatar
robo
ČLEN KLUBU
 
Příspěvky: 15
Registrován: úterý 30 červen 2009, 09:02
Bydliště: Bratislava

Re: prasknutá prachová ochrana vidlí

Příspěvekod Wáca » středa 06 listopad 2019, 12:29

Zmeris si prumery +delku a pohledas na netu. Jinak vymena je jednoducha, musis sundat kolo a vysunout tlumice ven. Prace na chvili ;-) za hodinu mas hotovo.
Nekdo to tam nema, nekdo si tam da neoprenovy, je to na vkusu kazdeho soudruha, ja jezdil teren dost tak jsem to tam mel. A kdyz uz budes mit tlumice venku tak vymen aspon olej v tlumicich nebo zkontroluj jeho mnozstvi ;-)
Uživatelský avatar
Wáca
 
Příspěvky: 662
Obrázky: 0
Registrován: pondělí 31 srpen 2009, 12:21
Bydliště: Liberecký kraj

Re: prasknutá prachová ochrana vidlí

Příspěvekod peca » čtvrtek 07 listopad 2019, 22:29

Tak tak, má pravdu ten chlapec :D Povolit tlumiče v brýlách a vysunůt. Prachovky sem kůpil v kameným obchodě, měly by byt normálně dostupný.
Olej v tlumičách mě byl doporučen měnit po 20000km. V manuálu sem to nenašel, enom inspekci po 8000km?? Měnil sem olej při kůpi cca ve 26000 a ten humus co s tama lezl stál za to :( Takže platí, jako u všeckých olejů, měnit! Tolik práce to zas néni. Vlákno tu o tem je, co tam nalít a kolik, třeba tu: viewtopic.php?f=17&t=393&hilit=olej+v+tlumi%C4%8D%C3%ADch
peca
ČLEN KLUBU
 
Příspěvky: 358
Obrázky: 102
Registrován: sobota 04 červen 2011, 22:43
Bydliště: kyjovsko

Re: prasknutá prachová ochrana vidlí

Příspěvekod rastakvajanasta » pátek 08 listopad 2019, 13:16

Ahoj, je to tak, jak už psali kluci. Jestli jezdíš hlavně po silnici, harmoniky nepotřebuješ, záleží jen na tvém estetickém cítění :D
Uživatelský avatar
rastakvajanasta
Moderátor
 
Příspěvky: 878
Obrázky: 40
Registrován: sobota 03 listopad 2007, 22:45
Bydliště: Příbramsko

Re: prasknutá prachová ochrana vidlí

Příspěvekod DEDO » sobota 09 listopad 2019, 17:38

Ja ziadne chranitka nemam. Treba to len drzat v cistote. Jazdim bez nich uz 11 rokov a zatial pohoda. Ak by si ich vsak chcel tak ked pohladas na aliexpresse najdes aj na suchy zips. Odpadne rozoberanie.
DEDO
ČLEN KLUBU
 
Příspěvky: 130
Registrován: pátek 01 leden 2010, 15:07
Bydliště: Žilina SR

Re: prasknutá prachová ochrana vidlí

Příspěvekod robo » sobota 09 listopad 2019, 17:44

Ďakujem za dobré rady, ak sa k tomu odhodlám sám, napíšem prípadné skúsenosti. Vďaka! :roll: Robo
Uživatelský avatar
robo
ČLEN KLUBU
 
Příspěvky: 15
Registrován: úterý 30 červen 2009, 09:02
Bydliště: Bratislava

Re: prasknutá prachová ochrana vidlí

Příspěvekod robo » pátek 27 prosinec 2019, 11:05

Tak som vymontoval tyče vidlí a mám ich už odvčera preklopené nech z nich vykvapká olej. Len som tu čítal, že je dobré ich prepumpovať aby vytiekol zvyšok oleja. Mám to prepumpovať v polohe normál, alebo preklopené (opačne ako sú namontované) ? A ešte by som ich možno rád prepláchol lebo to mením po 18 rokoch jazdenia - 54000 km. Môžem na to použiť petrolej ? Mám ho 1/2l. Olej som kupil 10W a 5W zmiešam ho na tych cca 7,5W. A mám ho tam naliať presne 593ml alebo radšej trochu viac (ako to tu niekto písal)? Ďakujem za radu, doteraz to bolo jednoduché. A hlavne všetko dobré do Nového roku a mnoho km bez nehody ! :D :-bay
Uživatelský avatar
robo
ČLEN KLUBU
 
Příspěvky: 15
Registrován: úterý 30 červen 2009, 09:02
Bydliště: Bratislava

Re: prasknutá prachová ochrana vidlí

Příspěvekod DEDO » pátek 27 prosinec 2019, 13:56

Tu je navod ako to spravit.
https://youtu.be/zEum_djHBUk
Ale miešat oleje, to sa nerobi. Daj tam to co tam mas dat.
DEDO
ČLEN KLUBU
 
Příspěvky: 130
Registrován: pátek 01 leden 2010, 15:07
Bydliště: Žilina SR

Re: prasknutá prachová ochrana vidlí

Příspěvekod peca » pátek 27 prosinec 2019, 21:55

Nazdar. No petrolej bych tam nedával, može negde ostat a pak bude zle. Spíš bych to trochu prolil tym řidším olejem ale stejně to pořádně nevypláchneš. Dej tam nový olej, přesně 592 ml dle výrobce a neřeš. Pokud teda máš originalní pružiny. Možeš ho pak dřív vyměnit až na sebe nabere tů starů špinu.
Míchat viskozity tlumičových olejů možeš. Za mě je ale 7,5 moc. Zlom vaz.
peca
ČLEN KLUBU
 
Příspěvky: 358
Obrázky: 102
Registrován: sobota 04 červen 2011, 22:43
Bydliště: kyjovsko

Re: prasknutá prachová ochrana vidlí

Příspěvekod robo » sobota 28 prosinec 2019, 21:06

Dakujem Peco, budem sa riadiť ako píšeš. A že sa ti zdá 7,5W moc, to znamená, že by si ho radšej nechal hustejší, viac smerom ku 10W ? Lebo ja som kupil 2 flaše oleja jednej značky a ako som niekde čital je dobre ho trochu zriediť. Lebo v mojom manuáli píšu že 592mm3 do každej tyče, ale nepíšu aký. Inak objednal som si už neoprénové prachovky, som zvedavý ako to bude vyzerať. Ďakujem vospolek :D Robo
Uživatelský avatar
robo
ČLEN KLUBU
 
Příspěvky: 15
Registrován: úterý 30 červen 2009, 09:02
Bydliště: Bratislava

Re: prasknutá prachová ochrana vidlí

Příspěvekod peca » sobota 28 prosinec 2019, 21:38

Dle manuálu tam má byt 5w, ale to je fakt řiďunký, ale nerovnosti pak ten houpací koník polyká jedna baseň :)
Za mě by byl ideál tak 6,5w :D (tzn.větší množství 5w) ale záleží na vkusu každýho soudruha.
Jinak tu se eště neco řešilo (hledej):
viewtopic.php?f=17&t=393&hilit=olej+do+tlumi%C4%8D%C5%AF
http://www.nx650.cz/forum/viewtopic.php ... %AD#p16739
peca
ČLEN KLUBU
 
Příspěvky: 358
Obrázky: 102
Registrován: sobota 04 červen 2011, 22:43
Bydliště: kyjovsko

Re: prasknutá prachová ochrana vidlí

Příspěvekod rastakvajanasta » neděle 29 prosinec 2019, 14:21

Jak už bylo psáno, petrolej na vyplachování bych nedával. Jinak já mám teda v manuálu předepsanej do vidlí olej do automatických převodovek a ten jsem tam taky dal. Bacha, to množství neodměřuj, řiď se hladinou a předepsanou výškou - v manuálu je udána vzdálenost hladiny od horního okraje trubky ve složeném stavu bez pružiny při maximální kompresi, teď z hlavy myslím 120 mm. Je to spolehlivější metoda.
Uživatelský avatar
rastakvajanasta
Moderátor
 
Příspěvky: 878
Obrázky: 40
Registrován: sobota 03 listopad 2007, 22:45
Bydliště: Příbramsko

Re: prasknutá prachová ochrana vidlí

Příspěvekod peca » neděle 29 prosinec 2019, 17:31

Má pravdu ten chlapec :D když jich máš venku tak je to lepší odměřit. Kurňa kde sem došel na to 5W?? Mě se to posledně nechtělo rozdělávat tak sem to vypustil enom tyma spodníma vypůšťákama (M6, já mám) a jelikož se přes ty prachovky nedostanu úplně pohodlně nadoraz, tak sem enom odměřil objem. Nehledě na to že mám jiný pružiny=jiný množsví oleja, daný objemem.
Tak jak je to ve videu, nalít, párkrát pomalý zapumpovat aby vyběhly bublinky a odměřit 120mm.
peca
ČLEN KLUBU
 
Příspěvky: 358
Obrázky: 102
Registrován: sobota 04 červen 2011, 22:43
Bydliště: kyjovsko


Zpět na Aneb co se nikam nevešlo - diskuse a další činnosti...

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků